Parentyfikacja – o dzieciach, które musiały zbyt wcześnie dorosnąć

Co to jest parentyfikacja?

Parentyfikacja została pierwszy raz zdefiniowana w 1973 r. jako zniekształcenie polegające na tym, że dzieci przejmują role i obowiązki zwykle zarezerwowane dla dorosłych. Następuje zamiana ról i to dziecko, które jest ofiarą parentyfikacji staje się rodzicem dla swoich rodziców i/lub rodzeństwa.

Takie dzieci dorastają zbyt szybko z powodu niezdolności lub niechęci rodziców do wypełniania obowiązków domowych. Ich rodzice mogą być uzależnieni, niepełnosprawni, nieporadni lub w inny sposób niedostępni czy wykazujący inne toksyczne zachowania.

Dziecko doświadcza parentyfikacji też z powodu śmierci lub rozwodu rodziców. Może wtedy usłyszeć np., że „tata umarł, więc to ty jesteś teraz panem domu” i potraktować tę rolę bardzo poważnie, martwiąc się, że ich matka i rodzeństwo bez nich sobie nie poradzą.

Rodzaje parentyfikacji

Istnieją dwa główne typy parentyfikacji; parentyfikacja emocjonalna i parentyfikacja instrumentalna.

Parentyfikacja emocjonalna ma miejsce, gdy dziecko czuje się odpowiedzialne za dobre samopoczucie innych członków rodziny, jest opiekunem, powiernikiem i przyjacielem.

Parentyfikacja instrumentalna ma miejsce wtedy, gdy dziecko fizycznie uczestniczy w utrzymaniu rodziny. Może to być gotowanie kolacji dla młodszego rodzeństwa, gdy rodzice są jeszcze w pracy, odprowadzanie do szkoły czy opieka nad niepełnosprawnym, chorym lub uzależnionym rodzicem. Wielu młodych opiekunów to dzieci-ofiary parentyfikacji – przedwcześnie rozwinięte, dojrzałe i poważne kosztem beztroski i zabawy, które są nieodłączną i potrzebną częścią dzieciństwa.

Czym skutkuje parentyfikacja?

Relacja z rodzicami w dzieciństwie wpływa na całe nasze późniejsze życie.

Wiele takich dzieci w wieku dorosłym przejawia cechy „opiekunów” przez co odnajdują się w takich zawodach, jak pielęgniarka, terapeuta, opiekunka dzieci i osób starszych, ale także często wchodzi w relacje z partnerami potrzebującymi opieki, np. alkoholikiem, pracoholikiem.

Często też sami tworzą okoliczności, w których partner jest od nich uzależniony, a oni roztaczają nad nim opiekę odgrywając w ten sposób scenariusz swojego dzieciństwa.

Dzieci, które dorastały zbyt szybko mają tendencję do zadowalania ludzi, brania odpowiedzialności za ich samopoczucie i stawiania potrzeb innych ponad swoimi. Żyją z wyższym poziomem lęku i wyższym ryzykiem wystąpienia depresji, zaburzeń odżywiania i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD).

Często też, już jako rodzice, polegają na własnych dzieciach, powtarzając w ten sposób wzór rodzicielstwa, jaki wyniosły z domu. Taki cykl będzie powtarzany przez pokolenia, dopóki nie zostanie uświadomiony i aktywnie przerwany.

Jak możesz przezwyciężyć skutki parentyfikacji?

Wychodzenie z parentyfikacji w wieku dorosłym obejmuje zobaczenie swojego dzieciństwa takim, jakie było i przeżycie żałoby z powodu dzieciństwa, którego nie miałeś.

Obejmuje pracę nad Wewnętrznym Dzieckiem, uczenie się, jak działają zdrowe relacje, odkrywanie zdrowych granic w związkach oraz znajdowanie sposobów na pozbycie się obciążeń i obowiązków, które nie są Twoje. Terapia dzieci-ofiar parentyfikacji to też przetwarzanie często trudnych i silnych emocji, które żywisz do rodziców. Możesz być na nich wściekły, współczuć im lub czuć się winny, że idziesz naprzód i „zostawiasz ich”. Tutaj nie ma jednej słusznej drogi, ale kluczowe jest to, żeby uznać, że Twoje dzieciństwo przebiegało nieprawidłowo, że odpowiedzialność, która na Tobie ciążyła była niewspółmierna do wieku, że straciłaś/eś ważną część swojego życia i nie ma w tym Twojej winy. Urodziłaś/eś się w rodzinie, w której to było normą i teraz, gdy masz tego świadomość możesz przerwać ten ciąg i zmienić życie swoje, swoich dzieci i przyszłych pokoleń pokazując im inne, prawidłowe wzorce, kiedy to rodzic opiekuje się dziećmi, a nie one nim.

Zadbaj o swoje Wewnętrzne Dziecko

Na każdym etapie rozwoju, od poczęcia do pełnoletniości, dziecko ma określone potrzeby:

 • Potrzeby fizjologiczne – biologiczne
 • Potrzeby bezpieczeństwa
 • Potrzeba przynależności do grupy
 • Potrzeba uznania i szacunku
 • Potrzeba samorealizacji

Rodzice najczęściej robią wszystko, aby im sprostać. Czasami jednak, mniej lub bardziej świadomie, im się to nie udaje. Kiedy np. noworodek płacze, a najczęściej nikt na ten komunikat nie reaguje, negatywne doświadczenie, niczym stopklatka zapisuje się w jego podświadomości. Niezaspokojona potrzeba staje się częścią składową jego psychiki. Są teorie mówiące o tym, że taka stopklatka może powstać już na etapie życia płodowego, kiedy dziecko nie jest przez rodziców chciane czy wyczekiwane.

Tych stopklatek – niezaspokojonych w dzieciństwie i okresie nastoletnim potrzeb mamy najczęściej więcej niż jedną. To są nasze Wewnętrzne Dzieci – zranione części naszej osobowości.

A niezaspokojone potrzeby mają tendencję do dawania o sobie znać. Zdarza się to na przykład wtedy, gdy reagujemy na jakieś zdarzenie nieadekwatnie do sytuacji. Ktoś obiecał, że zadzwoni i nie dzwoni, a my czujemy się opuszczeni, niekochani, czasami do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować – wszystkie nasze myśli krążą wokół tej interpretacji.

Takie nieadekwatne do sytuacji zachowanie oznacza, że do głosu dochodzi nasze Wewnętrzne Dziecko domagając się od nas zaspokojenia tej potrzeby. Ponieważ nie jesteśmy już dziećmi, a do dzieciństwa się nie cofniemy, zostajemy z tym brakiem. Jeśli nie wiemy jak rozmawiać z Wewnętrznymi Dziećmi i zaspokajać ich potrzeby, oczekujemy, że to np. nasz partner się nami zaopiekuje, da nam uwagę, bezwarunkową miłość i zrozumienie, będzie czytał w myślach i odgadywał nasze potrzeby. To jest oczywiście nierealne i często prowadzi do rozpadu związków i relacji.

Dopóki nie odkryjemy jakie Wewnętrzne Dzieci w nas drzemią, nie sprawdzimy jakie mają potrzeby i sami na nie nie odpowiemy, będziemy ich nieświadomymi niewolnikami.

Praca z Wewnętrznym Dzieckiem wymaga przyjrzeniu się swojej relacji z rodzicami, nieprawidłowościom, jakie w niej zachodziły. Bez tego kroku nie ruszysz porządnie do przodu.

Oto niektóre oznaki, że możesz mieć zranione, niewysłuchane Dziecko Wewnętrzne:

– Czujesz, że coś jest z tobą nie tak.
– Sprawiasz ludziom przyjemność kosztem własnych potrzeb
– Lubisz być w konflikcie z ludźmi wokół ciebie.
– Trzymasz w sobie emocji, wspomnienia i ludzi, których trudno ci odpuścić.
– Czujesz niewystarczająco dobry jako człowiek lub niewystarczająco dobry jako mężczyzna lub kobieta.
– Często krytykujesz siebie i innych, oceniasz.
– Jesteś perfekcjonistą.
– Trudno ci się zaangażować i zaufać.
– Masz tendencję do kontrolowania lub owijania się wokół ludzi i trzymania się ich nawet jeśli są toksyczni.

Praca z Wewnętrznym Dzieckiem to niełatwy, chociaż piękny proces. Wyzwala się wtedy wiele ukrytych ran i emocji. Do głosu dochodzą niezaspokojone dziecięce pragnienia i potrzeby, na które w końcu, już jako ludzie dorośli, jesteśmy w stanie odpowiedzieć.

Moje doświadczenie pokazuje, że praca z Wewnętrznym Dzieckiem i przerobienie toksycznych zachowań rodziców to fundament, na którym możemy odbudować wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Są to podstawowe czynniki wpływające na naszą skuteczność, poziom zadowolenia z życia i relacji. Jeśli zbudujemy solidne podstawy, w życiu zaczyna nam się układać, przyciągamy do siebie odpowiednie osoby, a każdy cel okazuje się osiągalny. Stajemy się świadomi i wewnętrznie wolni. Działanie z poziomu strachu zastępujemy otwartością i miłością. Życie przestaje być pasmem problemów i przeszkód, a staje się pięknym doświadczeniem.

Relacja z rodzicami, a Twoje życie

Jeśli chcesz pracować nad swoimi ograniczeniami problemami i celami, o wiele łatwiej będzie Ci się nimi zająć, jeśli zaczniesz od uregulowania tej relacji.

Metoda, którą stosuję pozwoliła mi unormować moje relacje z mamą, ale też moim klientom ze swoimi rodzicami.

Relacja z rodzicami jest fundamentem całego życia.

Co więcej, pozwala ona żyć w zgodzie ze sobą, w poczuciu własnej wartości, bez poczucia winy.

Nasze sesje pomogą uwolnić Twoją asertywność, a także wyznaczyć i zrealizować swoje cele.

Toksyczni rodzice i co dalej ?

Nikt nie chce toksycznych ludzi w swoim życiu, ale kiedy te osoby są Twoimi rodzicami, nie zawsze możesz czy chcesz nagle się od nich zupełnie odciąć.

Ograniczenie wpływu toksycznych rodziców może po prostu oznaczać ograniczenie ich roli w Twoim życiu i ich wpływ na Twoje myśli i uczucia.

Toksyczni ludzie to ci, którzy niekoniecznie są agresywni, ale w jakiś sposób mają negatywny wpływ, niezależnie od tego czy wykorzystują Cię, manipulują, czy w jakikolwiek inny sposób źle Cię traktują.

Toksyczni rodzice to tacy, którzy zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, mają problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, albo tacy, którzy nigdy nie przyznają się do błędu.

Jak zmienić relację z toksycznym rodzicem?

Rób jeden krok na raz

Nie musisz od razu odcinać się od toksycznego rodzica. Pomyśl raczej o małych, łatwiejszych do wykonania celach, takich jak odmawianie połączeń telefonicznych lub niezależne planowanie własnej przyszłości bez nich.

Więź między dziećmi a toksycznymi rodzicami jest często tak silna i symbiotyczna, że bardzo trudno ją przeciąć. Dlatego podejmij wyzwanie i każdego tygodnia postaw jedną mniejszą granicę i powoli buduj swoją siłę.

Miej wsparcie

Kiedy Twój wewnętrzny głos powtarza Ci, że jesteś okropnym dzieckiem i powinieneś czuć się winny, pomoże Ci niezależny, głos kogoś, kto pokazałby Ci obiektywną perspektywę. Pomóc może Ci rozmowa z terapeutą,  przyjacielem, lub inna bliską osobą, której na Tobie zależy.

Zaakceptuj poczucie winy

Rozczarowanie rodziców, prawdopodobnie odkąd pamiętasz, sprawia, że czujesz się winny. Zazwyczaj starasz się zatrzeć to nieprzyjemne uczucie, idąc na kolejne ustępstwa. Na pewno już wiesz, że nie tędy droga.

Zaakceptowanie poczucia winy wymaga odwagi i tolerancji dla dyskomfortu.

Natomiast jeśli na końcu tej trudnej drogi jest cel, np. ograniczenie wpływu toksycznych rodziców, albo nauka radzenia sobie z trudnymi uczuciami, łatwiej jest nie powracać do starych zachowań, nawet jeśli zmiana w pierwszych chwilach jest trudna do zniesienia.

Pozwól sobie na smutek

Próba odcięcia się od wpływu toksycznych rodziców to bardzo trudna droga. Dlatego przede wszystkim bądź łagodny wobec siebie. Dla każdego łagodność i wyrozumiałość dla samego siebie może oznaczać coś innego. Dla jednych będzie to nieskrępowany płacz, dla innych zadbanie o siebie i pójście na masaż.

Odcięcie się od toksycznego rodzica nie będzie łatwym procesem, ale często jest tego warte. Zdecydowałeś się na wyznaczenie granic, ponieważ Twoja toksyczna matka lub toksyczny ojciec wiele razy je naruszali. I z tego powinieneś być dumny. To pierwszy, i najważniejszy krok.

Jak wyzwolić się spod wpływu toksycznych rodziców

 

Jeśli relacja z rodzicami, lub jednym z rodziców jest dla Ciebie źródłem niepokoju i poczucia winy, a w kontaktach z rodzicami działasz niezgodnie ze sobą, to nie jesteś tak naprawdę ze sobą uczciwy. 

Już sam fakt, że szukasz w sieci informacji na ten temat, a teraz jesteś tutaj to pierwszy i najważniejszy krok ku zmianie.

Chęć zmiany prowadzi do wzrostu świadomość. Dzięki niemu wychylasz się ze swojej strefy komfortu. Strefa komfortu to takie popularne teraz wyrażenie. Komfort kojarzy się raczej z czymś miłym i przyjemnym. Tymczasem strefa komfortu to przestrzeń, która jest Ci dobrze znana, co nie znaczy, że dla Ciebie dobra.

W strefie komfortu znajduje się np. żona bita przez męża, która od niego nie odchodzi, bo odejście znaczyłoby opuszczenie tego co dobrze zna i co wie jak funkcjonuje i w czym wie jak ma się zachować. Mimo, że poza strefą komfortu czeka na nią lepsze życie, ona go nie zna, dlatego się go boi. Czyli strefa komfortu to coś co znasz, ale co nie koniecznie jest dla Ciebie.

Kiedy zaczynasz zmieniać swoje zachowanie i doświadczasz nowego, pozytywnego uczucia, albo interakcji z ludźmi, która ciągnie do góry zamiast ciągnąc w dół, wychodzicie ze swojej strefy komfortu. Jesteś wtedy narażona /narażony na mieszane uczucia, bo z jednej strony podoba Ci się to co widzisz po tej drugiej stronie, ale z drugiej boisz się tego, bo to coś nowego, nieznanego.

Ale im więcej czasu spędzisz poza strefą komfortu, tym łatwiej będzie Ci zostawić to co znasz, ale Ci nie służy i przyjąć i oswoić nowe życie, które się przed Tobą otwiera.

Na szczęście nasze mózgi są plastyczne i możesz wydeptać nowe ścieżki neuronowe. Im częściej będziesz nimi chodzić, tym będą solidniejsze, twardsze i pewniejsze. Ścieżka, która Ci nie służy za jakiś czas zniknie, zarośnięta i zapomniana.

Czemu o tym piszę?

Bo mam za sobą toksyczną relację z mamą, która samotnie mnie wychowywała. Za sobą, ponieważ udało mi się wyjść z niej, ustalić i, co ważniejsze utrzymać nowe warunki naszej relacji. Cały proces trwał kilka lat, być może dlatego, że przechodziłam go sama, bez wsparcia, a nawet wobec niechęci najbliższych.

Mimo przeciwności i dzięki konsekwencji udało mi się doprowadzić do tego, że teraz mamy dobrą i serdeczną, a przede wszystkim prawidłową relację.

I po to właśnie jestem tutaj. Aby pomóc Ci uwolnić się spod wpływu toksycznych rodziców, czyli opuścić Twoją strefę komfortu i poznać i oswoić się z życiem na własnych zasadach, w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami.

 

Chcesz coś zmienić? Zacznij od tych trzech kroków.

Większość z nas chce się rozwijać. Niezależnie od tego, czy chodzi o kondycję fizyczną, wiedzę, sytuację finansową czy związek, prawdopodobnie chciałbyś coś w swoim życiu poprawić.

Nie chodzi o to, że jesteś niewystarczająco dobry, ale na pewno masz wewnętrzną potrzebę samodoskonalenia. Zakładam, że interesuje Cię rozwój osobisty, skoro jesteś na tej stronie.

Wyobrażasz sobie, o ile lepsze byłoby Twoje życie, gdybyś zaczął regularnie ćwiczyć i czytać książki, zyskał niezależność finansową, przebiegł w końcu maraton?

W tym artykule napiszę o trzech umiejętnościach, które Ci w tym pomogą.

Odraczanie gratyfikacji

Brzmi groźnie, ale generalnie chodzi o to, że warto czekać na to co cenne.

Tymczasem, do 2025 roku co czwarty mieszkaniec Ziemi będzie otyły.  Już teraz problemy dietetyczne są główną przyczyną śmierci w społeczeństwach zachodnich. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy uzyskać przyjemności właściwą drogą.

Łatwiej wybrać natychmiastową gratyfikację – oglądanie telewizji, jedzenie fast foodów i tak dalej.

Jeśli kultywujesz samodestrukcyjne nawyki, to znaczy, że jesteś uzależniony od natychmiastowej przyjemności. Osiągasz ją przez aktywację  procesów uwalniających dopaminę. Czujesz przyjemność przez krótki czas, ale szybko zdajesz sobie sprawę, że w dłuższym okresie nic Ci to nie daje, a wręcz oddala od Twoich celów. Dopamina działa w krótkim okresie i może prowadzić do uzależnienia.

Opóźnianie gratyfikacji nie jest łatwe, ale działa cuda, jeśli jesteś w stanie rozwinąć tę umiejętność. Na przykład zamiast jeść słodycze, trzymasz się zdrowej diety. Nawet jeśli na początku będzie Ci ciężko, na dłuższą metę nie będziesz tego żałować. W pewnym momencie Twój mózg uruchomi system serotoninowy odpowiadający za długotrwałe uczucie satysfakcji, spełnienia i szczęścia.  Dzięki niemu szybko zaczniesz być dumny ze swojego ciała.

Zarówno dopamina, jak i serotonina odpowiadają za satysfakcję, natomiast ich zasięg znacząco się różni.

Dla ciekawych wklejam obok schemat ich działania i właściwości, jakie im odpowiadają.

 

Opóźnienie gratyfikacji leży u podstaw sukcesu i osobistego rozwoju. Jakikolwiek cel chcesz osiągnąć, musisz zapomnieć o natychmiastowej przyjemności i kontrolować swoje zachowanie.

Rozwijanie samokontroli

To tutaj przydaje się drugi punkt mojej listy – samokontrola.

Musisz mieć samokontrolę, jeśli chcesz odroczyć gratyfikację. Musisz być zdyscyplinowany, jeśli chcesz coś w swoim życiu osiągnąć i doświadczać niezwykłych rzecz . Nic nie zbudujesz na lenistwie i słabości.

Chęć pójścia na łatwiznę, rezygnacji lub odwlekania tego, co konieczne jest ogromna, a walka z nimi jest psychicznie i fizycznie bolesna. Nie jest to łatwe, ale na pewno tego warte.

Samokontrola to nie talent. Nie rodzisz się z nią. I to jest dobra wiadomość, bo możesz ją stopniowo wyćwiczyć, jak mięsień.  Więc jeśli chcesz być lepszy w czymkolwiek i osiągać kolejne swoje cele, trenuj ją. Pamiętaj przy tym, że bicepsy nie urosną, jeśli położysz się na kanapie.

Konsekwencja

To ostatni składnik, który dopełnia dwie pozostałe i scala je w jedno. Możesz dowolnie odraczać gratyfikację i stać się mistrzem samodyscypliny, ale jeśli będziesz przeskakiwać z jednego zadania w drugie bez spójności, nie osiągniesz swojego celu.

Jeśli już zacząłeś trzymać się zdrowej diety i nie jesz dla przyjemności (opóźniona gratyfikacja), trenujesz na siłowni trzy razy w tygodniu (samodyscyplina) i będziesz to robić przez 3 kolejne miesiące (konsekwencja), na pewno będziesz zaskoczony tym, jak po tym czasie będzie wyglądało Twoje ciało.

Rób to przez trzy kolejne miesiące, a zobaczysz, że zaraz nie będziesz sobie mógł wyobrazić swojego życia bez tego.

Zdrowe jedzenie i ćwiczenia przez tydzień do niczego Cię nie doprowadzą, dlatego ważne jest zaangażowanie i zobowiązanie się do nowego trybu życia w dłuższym okresie.

Szczęście i spełnienie nie są przypadkowe. W ten sposób osiąga się ogromne rzeczy.

Wszystko, co oddziela Cię od osiągnięcia celu, to opóźnienie gratyfikacji, kontrolowanie siebie i pozostawanie konsekwentnym.

Skoro szkończyłeś czytać ten artykuł, co zamierzasz zrobić z tymi informacjami?

Jeki jest Twój cel?

Jakie kroki musisz podjąć, żeby go osiągnąć?

Zacznij dzisiaj i pamiętaj o opóźnianiu gratyfikacji, samokontroli i konsekwencji.

Co inni o Tobie myślą, to nie Twój problem.

Według badań psychologicznych jednymi z głównych potrzeb emocjonalnych człowieka są akceptacja i bezpieczeństwo.

 

W końcu kto z nas nie chce być lubiany?

Jednak, próbując być lubianym przez wszystkich, skazujesz się na życie niezgodne z własnymi celami i wartościami.

John Lennon powiedział: „Zadowolenie wszystkich jest niemożliwe –  skończysz jako osoba, której nikt nie lubi. Lepiej podjąć decyzję o tym, co jest dla Ciebie najlepsze i robić to. ”

Wszyscy potrzebujemy zrozumienia i aprobaty, ale co się dzieje, kiedy jesteśmy od niej uzależnieni?

 • wychodzisz na zdesperowanego
 • mówisz tak rzeczom, które wyraźnie nie są z Tobą spójne
 • brakuje Ci wewnętrznego kompasu
 • Twoje relacje są współzależne, jednostronne, powierzchowne, więc szybko się rozpadają

Twoje uzależnienie od aprobaty może objawiać się np. tym, że jesz niezdrowo, chociaż wcale tego nie chcesz. W pracy wszyscy jedzą pizzę na lunch, więc Ty też.

Uzależnienie od aprobaty to skutek niepewności, która często wynika z jakiejś formy przemocy – fizycznej, werbalnej lub emocjonalnej.

Uzależnienie dla aprobaty napędzane jest emocjami, takimi jak wina, wstyd i gniew. Żadna z nich nie stanowi zdrowej podstawy do budowania relacji z samym sobą lub z innymi ludźmi.

Jeśli chcesz żyć pełnią życia, musisz porzucić potrzebę szukania aprobaty za wszelką cenę. Musisz być gotów podążać za swoją intuicją.

Oto kilka wskazówek:

Zdrowe związki istnieją mimo konfliktów i różnic.

Tylko jeśli uczciwie wyrazisz wszystkie emocje, także trudne, masz szansę na prawdziwe zrozumienie przez drugą osobę.

Najpiękniejsze relacje są głębokie i autentyczne, a konflikt może być jedną z  dróg prowadzących do intymności. Kiedy dwoje ludzi czuje się bezpiecznie i swobodnie w związku, są gotowi prowadzić szczere i czasami trudne rozmowy. Są gotowi się nie zgadzać. Nie muszą widzieć wszystkiego w ten sam sposób.

Twoje poczucie bezpieczeństwa powinno wynikać z Twojego wnętrza

Bezpieczeństwo i przynależność to podstawowe ludzkie potrzeby. Najlepiej, gdyby wynikały z Twojego wnętrza. Jeśli masz je w sobie, nawet jeśli wszystko wokół Ciebie się wali, to zachowujesz wewnętrzną spójność. Oczywiście każdy potrzebuje bliskich ludzi, przyjaciół, którzy pomogą i dadzą wsparcie w razie potrzeby. Jednak dopóki Twoje bezpieczeństwo nie będzie wewnętrzne, nigdy nie będziesz w stanie być całkowicie szczery w swoich relacjach.

Będziesz jak chorągiew na wietrze.

Jeśli desperacko potrzebujesz aprobaty, żaden Twój dar czy życzliwość względem drugiego człowieka nie będą szczere.  Każdy prezent dla innych będzie tak naprawdę Twoim prezentem dla siebie.

Dopiero kiedy czujesz się ze sobą dobrze – bez konieczności bycia obok drugiego człowieka – możesz działać uczciwie i szczerze.

Jeśli potrzebujesz aprobaty, to szukaj jej właściwie

Aby właściwie wybrać, zadaj sobie pytanie:

Gdzie powinieneś szukać uznania?
Kim są ludzie, których chcę mieć blisko?
Kim są ludzie, z którymi chcę pracować?

Nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich.

Jeśli masz taką tendencję, Twoje relacje nie będą szczere, będą transakcjami.

Prawdziwe i głębokie relacje dzieją się wtedy, gdy wszystkie jej strony są nastawione na bezinteresowne dawanie i dzielenie się.

Ilość prowadzi do jakości

Jeśli chcesz osiągnąć duży cel, najpierw musisz popełnić wiele błędów.

Wśród 50 największych dzieł muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały, sześć należy do Mozarta, pięć to utwory Beethovena i trzy Bacha. Aby je stworzyć, Mozart napisał ponad 600 kompozycji, Beethoven 650 i Bach ponad 1000.

Picasso także namalował tysiące obrazów, a tylko kilka z nich uważa się za jego „wielkie dzieła”. Edison złożył 1900 patentów i tylko garstka ujrzała światło dzienne. Einstein opublikował 248 artykułów naukowych, z których „tylko” kilka dziś cytujemy.

Perfekcjonizm, o którym więcej pisałam tutaj, powoduje prokrastynację.

To właśnie perfekcjonizm często przekłada się na niezdrową potrzebę akceptacji.

Strach przed porażką i wyjściem na osobę niekompetentną to  przeciwieństwo odwagi i przeciwieństwo mistrzostwa.

Gdyby Mozart martwił się odbiorem każdego napisanego przez siebie utworu, nie napisałby ich tylu.

Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem pomyślisz o tym, że fajnie byłoby, gdyby wszyscy Cię lubili.

Na co się zgadzasz?

Według Arystotelesa jesteśmy tym, co w życiu powtarzamy. Jesteśmy tym, na co się zgadzamy.

 

 

Co sekundę każdego dnia czemuś mówisz tak. Za każdym razem, gdy coś robisz, mówisz tak.

Gdy odpalasz Facebooka i zaczynasz przewijać, mówisz tak.

Każdemu kawałkowi jedzenia, który wkładasz do ust mówisz tak.

Teraz, kiedy czytasz ten artykuł, mówisz mu tak.

Kiedy mówisz tak czemukolwiek, jednocześnie mówisz nie wszystkim innym opcjom. Każdy wybór jest kosztowny. Powiedzenie tak nie jest za darmo.

Twoja obecna tożsamość jest oparta na tym, czemu powiedziałeś tak w przeszłości. To, kim jesteś dzisiaj, jest wynikiem twoich wcześniejszych decyzji.

Twoja przyszła tożsamość jest tym, czemu dzisiaj mówisz tak. Kim będziesz jutro jest wynikiem twoich obecnych decyzji.

Jeśli zdecydujesz, kim chcesz być, powinieneś postępować zgodnie z tą wizją. Ponieważ jesteś tym, co robisz i na co się zgadzasz.

Warren Buffett, amerykański przedsiębiorca i filantrop, drugi najbogatszy człowiek w Stanach mówi: „Różnica między ludźmi, którzy odnieśli bardzo duży sukces, a ludźmi, którzy odnieśli sukces, polega na tym, że ludzie, którzy odnieśli bardzo duży sukces na większość propozycji mówią nie„.

Kim będziesz jutro?

To zależy od tego, co robisz dzisiaj i na co się zgadzasz.

 

Szczęście zależy od tego, w jaki sposób podejmujesz decyzje

W jaki sposób podejmujesz decyzje?

Niektórzy ludzie szukają najlepszej z możliwych opcji. Inni ustalają zestaw kryteriów i wybierają opcję, która jako pierwsza spełnia założone przez nich warunki.

Wydaje się, ze najlepiej poczekać na najlepszą możliwą opcję, tymczasem badania pokazują, że osoby, które wybierają pierwszą wystraczająco dobrą opcję mają większą satysfakcję z życia.

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, ludzie, którzy szukają najlepszej z możliwych opcji, mają tendencję do żałowania swoich decyzji. Jeśli jesteś taką osobą i zmieniasz pracę, bez względu na to, jak dobre stanowisko Ci zaproponowano, ciągle z tyłu głowy masz myśl, że gdzieś musi być coś jeszcze lepszego.

Takie osoby mają także tendencję do porównywania się z innymi. W ten sposób ustalają, co jest najlepszą opcją z możliwych. To podejście budzi zazdrość, która z kolei szybko czyni je nieszczęśliwymi.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto jest od nich w czymś lepszy, więc opcja najlepsza z możliwych jest tak naprawdę nie do zdobycia.

Dlatego zadowolenie i satysfakcję szybciej osiągnie osoba, dla której jakieś rozwiązanie jest wystarczająco dobre.

Dobra wiadomość jest taka, że przy pewnym wysiłku można się tego nauczyć.

Oto kilka sposobów:

BĄDŹ PRAKTYCZNY
Im szybciej zdasz sobie sprawę, że ideał nie istnieje, tym lepiej. Nic nigdy nie będzie najlepsze.  Poza tym wszyscy mamy ograniczenia. Najlepszy dom, gdyby istniał, prawdopodobnie nie mieściłby się w Twoim budżecie.

Zamiast skupiać się na najlepszej z możliwych opcji, zacznij podejmować decyzje z listą praktycznych kryteriów. Czy dom jest blisko twojego biura? Czy podwórko jest wystarczająco duże dla Twoich dzieci i psa? Bądź szczery. Jeśli z jakichś powodów chcesz dom, który wygląda imponująco, umieść taki punkt na swojej liście.

ODKRYJ SWOJĄ DRUGĄ NATURĘ
Osobowość człowieka to skala szarości i to na wielu poziomach. Nikt nie szuka najlepszej dostępnej opcji we wszystkich obszarach swojego życia. Dlatego, aby być bardziej zadowolonym z życia powinieneś nauczyć się stosować nowym obszarze umiejętność, którą już posiadasz.

Zacznij od „lżejszych” decyzji. Kiedy poczujesz, że zaczynasz szukać najlepszego możliwego rozwiązania, po prostu zmuś się do wybrania jednej z dostępnych opcji. Później trzeźwo oceń czy rzeczywiście masz czego żałować. Być może odkryjesz, że wcale świat się  nie skończy, jeśli Twoje nowe płytki do łazienki będą po prostu wystarczająco dobre.

Ten „skok na głęboką wodę” pozwoli Ci zauważyć wiele zalet tego podejścia. Jedną z, moim zdaniem, kluczowych jest spora oszczędność czasu i sił intelektualnych, które możesz użyć w sferach ciekawszych niż np. wybór pralki, albo tego, w co się dziś ubrać.

Barack Obama, będąc prezydentem, nosił tylko szare lub niebieskie garnitury. Mówił: „Próbuję zmniejszać ilość decyzji, które muszę podjąć, dlatego nie chcę zastanawiać się nad tym, co jem lub noszę. Mam zbyt wiele innych decyzji do podjęcia”.

DELEGUJ
Jeśli masz problemy z podejmowaniem decyzji, możesz np. wynająć architekta wnętrz, który pokaże Ci dwie opcje jakiegoś rozwiązania ułatwiając Ci dokonanie wyboru. Jeśli szukasz nowego operatora komórkowego, zadzwoń do znajomego, który niedawno stał przed podobnym wyborem. Jeśli jest z niego zadowolony, wybierz to samo, co on. Spytaj kelnera, które danie poleca i je zamów.

CEŃ SWÓJ CZAS
Czas jest ograniczony, a szukanie najlepszego możliwego rozwiązania oznacza poświęcanie go na podejmowanie decyzji, a odpowiednio mniej na cieszenie się tym, co wybrałeś.

Oczywiście, ważne decyzje wymagają więcej czasu i zastanowienia, natomiast dla mniejszych zadań bądź bezlitosny. Załóż, że np. na szukanie miejsca, w którym zjesz lunch poświęcisz 5 minut. Gdy ten czas minie, wybierz najlepszą opcję, jaką znalazłeś.

Powodzenia 🙂

Zrób miejsce na nowe

Czy pozbycie się starych rzeczy jest w tym roku na Twojej liście postanowień? Masz problemy z rozpoczęciem? Czasami znalezienie odpowiedniej motywacji jest tym, co w końcu pozwala nam zacząć.

Co jakiś czas dobrze jest zrobić remanent i stworzyć miejsce na nowe. A nadchodząca wiosna to dobry czas na porządki.

Uczucia, które często towarzyszą takim porządkom to niepokój i strach. Boisz się, że  nie pojawi się ktoś lub coś, co zastąpi to, co masz teraz.

Może być Ci trudno pozbyć się pewnych przedmiotów, nawet jeśli już Ci nie służą. Ale musisz to zrobić, jeśli chcesz coś w swoim życiu zmienić.  Mówi się, że kiedy uwolnimy starą energię, powstaje przestrzeń dla nowej.


„Jak wszyscy, którzy posiadają jakąś rzecz, chcą sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby nagle przestali ją posiadać, usunął tę rzecz ze swojej duszy, zostawiając wszystko inne w tym stanie, co kiedy ona tam była. Otóż nieobecność jakiejś rzeczy nie jest jedynie tym; to nie jest prosty częściowy brak; to jest zburzenie całej reszty, nowy stan, którego nie można przewidzieć w dawnym.” – Marcel Proust – W stronę Swanna


Jeśli jesteś gotowy na nowy początek, proponuję zacząć od drobnych rzeczy. W ten sposób nabierzesz pewności siebie i rozpędu potrzebnego do wprowadzenia większych zmian.

Stąd pomysł na wyzwanie: Każdego dnia, do końca lutego, oddaj, wyrzuć albo sprzedaj 5 rzeczy.

To mogą być ubrania, które są w Twojej szafie od lat, na wypadek, gdybyś powrócił do mniejszego rozmiaru, obtłuczone naczynia, nietrafione prezenty, książki, których nigdy już nie przeczytasz.

Oto kilka wskazówek:

 • Działaj zdecydowanie i szybko.
 • Jeśli jakiś przedmiot wzbudza Twój sentyment, ale z jakichś względów chcesz go wyrzucić, zrób mu zdjęcie.
 • Pozbądź się książek i płyt, które już do Ciebie nie przemawiają.
 • Wyrzuć przestarzałe zapasy spożywcze.
 • Pozbądź się przeterminowanych witamin i leków, które są wspomnieniem poprzedniej choroby.
 • Wyrzucaj popękane kubki, powyszczerbiane talerze i inne kuchenne przedmioty, które szpecą Twoją kuchnię.
 • Czy na pewno potrzebujesz wszystkich tych słoików?
 • Pozbądź się zepsutych urządzeń jeśli wiesz, że nigdy ich nie naprawisz.
 • Powyrzucaj zepsute długopisy, anulowane paszporty i stare czasopisma, których nigdy już nie przeczytasz.
 • Jeśli masz dzieci, przejrzyj ich szafę, książki i zabawki – część z nich na pewno możesz przekazać znajomym albo potrzebującym.

Za tydzień, 28 lutego rozejrzysz się po swoim mieszkaniu i poczujesz większy spokój, łatwiej będzie Ci się skupić i będziesz mieć więcej przestrzeni.

Poza zrobieniem porządków w szafie i na półkach z książkami warto iść za ciosem i przemyśleć czy może dobrze zrobiłaby Ci zmiana pracy albo rewizja relacji, które Ci nie służą.