Czy mocne strony mogą być jednocześnie słabymi?

Każdy z nas ma mocne i słabe strony. Niektóre z nich są naturalne dla naszej osobowości, inne rozwinęliśmy w sobie z czasem.

Pozytywne cechy to Twoja osobista moc, która może być też użyta niewłaściwie. Paradoksalnie, nasze mocne strony stają się czasami źródłem naszych słabości.

Na przykład wytrwałość jest cnotą, która czasami potrafi przekształcić się w upór.

Podobnie, ktoś może być ambitny, ale nie potrafi cieszyć się chwilą, albo empatyczny, ale bez osobistych granic.

Negatywne cechy nie są tutaj przypadkowe. Są bezpośrednio związane ze stroną pozytywną. Przy tym, im mocniejsze cechy pozytywne, tym łatwiej doświadczyć ich skutków ubocznych.

Istnieje wiele pozytywnych cech, które mają swoje ciemne strony. Postaram się opisać w pierwszej kolejności te, które są mi bliskie i skupić na tym, w jaki sposób zintegrować przeciwieństwa.

Równowaga sił

  • Życzliwość w ramach granic

Życzliwość i związane z nią empatia i współczucie to podstawowe „cnoty społeczne”. Życzliwość zachęca nas do poszerzenia naszego poczucia dobrobytu na innych. Buduje relacje i przynosi nagrody, takie jak „helper’s high„, czyli wyrzut hormonów szczęścia (dopaminy i oksytocyny), którego doświadczamy pomagając innym.

Praktyka życzliwości i współczucia ma jednak i ciemne strony. Jeśli stawiasz dobro innych ponad swoim, możesz np. zacząć być wykorzystywany. Możesz także odczuwać  bezradność czy niską samoocenę. Jeśli Twoje samopoczucie i Twoje cele nie są dla Ciebie priorytetem, prawdopodobnie zaczniesz odczuwać wypalenie i  frustrację.

To, co warto połączyć z empatią  i życzliwością, to dbałość o siebie i umiejętność wyznaczania granic, które wynikają z szacunku do siebie. Chronisz i rozwijasz swoją wartość, a Twoje cele i dobre samopoczucie są dla Ciebie priorytetem.

W skrajnych sytuacjach szacunek do siebie może przerodzić się w egoizm i narcyzm, które skutecznie ochronią Twoje ego, ale i odizolują Cię od innych.

Zrównoważenie życzliwości umiejętnością wyznaczania granic oznacza, że ​​w pierwszej kolejności dbasz o siebie, ale uwzględniasz potrzeby innych.

To dlatego podczas awarii samolotu maskę tlenową najpierw powinieneś założyć sobie, żeby być w stanie pomóc innym.

Jesteś w stanie budować dobre, głębokie relacje, nie będąc jednocześnie ani tyranem, ani osobą, której nikt nie szanuje. Troszczysz się o siebie, a także, w miarę swoich możliwości, dbasz o innych.

  • Dyscyplina i elastyczność

Samodyscyplina jest jedną z podstawowych wartości, ponieważ pozwala rozwinąć każdą inną pozytywną cechę. Daje możliwość pozostania na właściwej drodze. Niesie ze sobą zaangażowanie i odpowiada za strukturę potrzebną do osiągnięcia jakiegokolwiek celu. Pokrewne mocne strony to siła woli, pracowitość, skupienie i poświęcenie.

Ciemna strona dyscypliny to upór, sztywność, zasadniczość i małostkowość. Kiedy to one przejmują nad Tobą władzę, cele i procesy stają się ważniejsze niż ludzie i relacje.

Po przeciwnej stronie skali masz elastyczność i spontaniczność. W tej części spektrum jesteś otwarty, wyluzowany i zrelaksowany.

Zbyt duża elastyczność i spontaniczność z kolei mogą doprowadzić do braku ciągłości i rozwoju, a także nieprzewidywalności i chaosu. Życie jest wtedy przyjemne i spokojne, ale brakuje Ci siły, zaangażowania i etyki pracy, aby osiągnąć coś znaczącego, np. w rozwoju osobistym.

Znalezienie równowagi między skrajnościami nie jest proste. Być może właściwym sposobem podejścia do tego tematu byłoby posiadanie pewnych obszarów w życiu, w których priorytetowo traktujemy dyscyplinę i konsekwencję (np. w pracy albo w medytacji) oraz inne obszary, w których elastyczność jest najważniejsza (np. w życiu rodzinnym i związkach) . Upewnij się jednak, że we wszystkich dziedzinach życia towarzyszy Ci mieszanka wszystkich elementów. Dzięki temu są większe szanse, że nie zbłądzisz.

Uniwersalną zasadą wydaje się więc rozwijanie i integrowanie przeciwnych cech charakteru. W ten sposób uzyskacie dostęp do pełnego spektrum Waszych przeżyć i możliwości.

W kolejnym tekście postaram się napisać o akceptacji i odwadze oraz o optymizmie i roztropności.

 

Jeśli chcesz skontaktować się ze mną, pisz lub dzwoń:

zuzanna@zuzannakuhl.com

tel: +48 602-665-981

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *