Jaki jesteś, kiedy jesteś sam?

Czy nie masz wrażenia, ze większość ludzi zachowuje się inaczej, w zależności od środowiska, w którym się znajduje?

Jaki Ty jesteś w domu? Jaki w pracy? Jaki z rodzicami?

W „Ferdydurke” Gombrowicz pokazuje, że pozbycie się maski nie tylko nie jest proste, ale niemal niemożliwe do zrealizowania. Społeczeństwo poddaje Cię ocenie, „upupia”, wtłacza w niewygodną formę, w końcu przyprawia gębę i uniemożliwia ucieczkę.

Dlatego łatwo zapomnieć, kim naprawdę jesteś i co jest naprawdę ważne, jeśli większość swojego czasu spędzasz z innymi ludźmi.
Nie chodzi tylko o wpływ opinii i działań innych. Zdarza Ci się też przecież udawać, że jesteś kimś innym, kimś, kim nie jesteś. Robisz tak, żeby się dopasować do otoczenia albo je zdominować. Ale to nadal nie jesteś Ty.

Sposobem na reset jest czas spędzony w samotności.
Kiedy odsuwasz się od społeczeństwa, ego zaczyna blednąć. Ego jest tym, co inni myślą o tobie. Warto wiedzieć k
im jesteś, kiedy nie ma nikogo, na kim trzeba zrobić wrażenie.

Wszyscy nosimy maski. Zasłaniamy się nie tylko rolami, które codziennie wypełniamy. Chowamy się też za arogancją, pychą, życzliwością, cynizmem, które chronią przed tym, czego najbardziej się boimy.

Krótko mówiąc: uważaj, bo łatwo jest zgubić siebie wśród różnych życiowych ról. Dobrze jest móc pokazać, ale też samemu zobaczyć wszystkie aspekty swojej osobowości, nie tylko zewnętrzną warstwę, którą w różnych wariantach pokazujesz otoczeniu. Jeśli tego nie zrobisz, są duże szanse, że i Twoje relacje będą dotykały tylko powierzchni.

W takich relacjach człowiek czuje się samotny, czegoś brakuje. Postaraj się, aby chociaż kilka relacji, w których jesteś było głębokich i wielopoziomowych. Otwórz się i daj się poznać takim, jakim jesteś. Głębokie relacje to są jednym z kluczowych elementów szczęśliwego życia.

Jednocześnie życie w masce jest męczące. Czujesz się obciążony i zmęczony.

Maska daje ochronę i poczucie bezpieczeństwa. Zdjęcie jej wiąże się z bezbronnością, ale też z uczciwością.

Kiedy jesteś tylko Ty, łatwiej jest być uczciwym i wziąć odpowiedzialność za siebie.

Powodzenia!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *