Co się stanie, jeśli weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie?

Czy myślałeś ostatnio o odpowiedzialności?

Co się stanie jeśli zaczniesz odpowiadać za swoją przeszłość, za to kim jesteś teraz i za to, kim się staniesz w przyszłości?

 

Unikanie odpowiedzialności to system obronny. Biorąc na siebie odpowiedzialność stoisz przed sobą nago widząc wszystkie swoje wady i popełnione błędy.

To dlatego łatwiej jest przerzucać ją na czynniki zewnętrzne.

Tymczasem dopóki nie weźmiesz odpowiedzialności za swoje życie, nie będziesz mieć nad nim kontroli. Sam pozbawiasz się siły sprawczej i decydującego głosu.

Jak tę sytuację odwrócić?

  • Przede wszystkim zacznij słuchać siebie. Obserwuj w jaki sposób rozmawiasz ze współpracownikami, członkami rodziny i przyjaciółmi. Zwracaj uwagę na to czy masz tendencję do obwiniania okoliczności lub innych ludzi.
  • Zwróć uwagę na to czy często usprawiedliwiasz swoje błędy i wyeliminuj wymówki. Gdy nie masz dobrej pracy, nie zwalaj winy na rząd. Jeśli masz cechy, z którymi sobie nie radzisz, to nie jest wina rodziców i wychowania. Gdy w Twoim związku się nie układa, to nie tylko wina drugiej strony.
  • Zrozum, że jeśli ktoś Cię zdenerwował, to jest to „wina” Twojej reakcji.  To, że ktoś coś powiedział to jest fakt. Twoja złość to interpretacja tego faktu. Tylko to. Pozwoliłeś na to, aby ten fakt miał na Ciebie wpływ. Tylko ty jesteś odpowiedzialny za to jak się czujesz.
  • Przestań rozmieniać się na drobne. Nie chcesz nikogo zawieść, ale nie musisz zgadzać się na wszystko. Inni ludzie przeżyją i poradzą sobie bez Ciebie. Jeśli odmówisz, to nie znaczy automatycznie, że jesteś złym człowiekiem i że zranisz innych.
  • Nie zakładaj, że wszyscy muszą Cię lubić. Jeśli komuś odmówisz, to nie jest równoznaczne z powiedzeniem, że go nienawidzisz. Unikanie poczucia winy i  zgadzanie się na to, o co jesteś proszony, wbrew sobie może prowadzić tylko do pogardy wobec samego siebie.
  • Słuchaj uważnie informacji zwrotnych, które dostajesz od innych, zwłaszcza bliskich Ci osób. Nie odrzucaj ich. Pomyśl o tym co słyszysz. To, jak inni Cię widzą to cenna lekcja. Im więcej ich dostajesz, tym lepiej dla Ciebie.

To podstawowe kroki do głębokiego rozwoju osobistego i wewnętrznej wolności.

Co się stanie kiedy to zmienisz?

  • Twój czas stanie się cenny. Zaczynasz widzieć, że każda minuta każdego dnia to okazja – do nauki, odpoczynku, rozwoju i radości.

Kiedy przyjmiesz taką perspektywę, nie możesz znieść myśli, że marnujesz swój czas na to, co nie jest ważne dla Ciebie.

Więc zaczynasz odmawiać. Przestajesz spotykać się z ludźmi, którzy ciągną Cię w dół. Nie oglądasz telewizji i nie angażujesz się w to co nie ma dla Ciebie sensu, albo w sprawy, na które nie masz wpływu.

Gdy bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje życie, chcesz wykorzystać każdą chwilę na to, co kochasz. Nie angażujesz się w rozpraszacze, które odciągają Cię od tego, co jest dla Ciebie ważne. Tak powinno być.

W końcu możesz zająć się sprawami, od których do tej pory uciekałeś. To mogą być tak proste, albo pozornie oczywiste sprawy, jak relaks czy spędzanie czasu z bliskimi. Albo coś, do czego nie możesz zabrać się od lat – pisanie, poważna rozmowa z żoną, budowanie własnego biznesu.

  • Twoje relacje staną się bardziej wartościowe.  Jeśli jesteś w związku, pamiętaj, że to Ty go współtworzysz. Gdyby Ciebie nie było, związek by nie istniał. Jeśli coś jest nie tak, zacznij działać. Pracuj nad tym, aby żyło Wam się lepiej. Ta zasada dotyczy także pozostałych relacji. W pewnym momencie w Twoim życiu zostaną osoby, których naprawdę chcesz mieć przy sobie.
  • Staniesz się kowalem własnego losu, niezależnie od tego, co Cię spotkało w przeszłości. Błędy i porażki staną się dla Ciebie lekcjami, dzięki którym się rozwijasz i budujesz swoją siłę.

Przede wszystkim zyskasz wolność. Bo odpowiedzialność to nie obciążenie, ale wolność.

„Nie może w twoim życiu zajść żadna pozytywna zmiana, dopóki jesteś przywiązany do myśli, że masz żyć dobrze z jakiegoś powodu, który jest poza tobą. Dopóki przerzucasz całą odpowiedzialność na innych, którzy traktują cię niesprawiedliwie i krzywdzą – na męża-prostaka, zbyt wymagającego i niewspierającego szefa, złe geny, nieodparty przymus – dopóty nie wyjdziesz z impasu. Ty i tylko ty odpowiadasz za kluczowe aspekty swojej życiowej sytuacji i tylko ty dysponujesz mocą, która może je zmienić. Nawet więc kiedy stajesz przed przytłaczającymi zewnętrznymi ograniczeniami, wciąż masz swobodę wyboru: możesz przyjąć różne postawy wobec tych ograniczeń.”
Irvin Yalom

Jeśli chcesz skontaktować się ze mną, pisz lub dzwoń:

tel: +48 602-665-981

zuzanna@zuzannakuhl.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *