Chcesz coś zmienić? Zacznij od tych trzech kroków.

Większość z nas chce się rozwijać. Niezależnie od tego, czy chodzi o kondycję fizyczną, wiedzę, sytuację finansową czy związek, prawdopodobnie chciałbyś coś w swoim życiu poprawić.

Nie chodzi o to, że jesteś niewystarczająco dobry, ale na pewno masz wewnętrzną potrzebę samodoskonalenia. Zakładam, że interesuje Cię rozwój osobisty, skoro jesteś na tej stronie.

Wyobrażasz sobie, o ile lepsze byłoby Twoje życie, gdybyś zaczął regularnie ćwiczyć i czytać książki, zyskał niezależność finansową, przebiegł w końcu maraton?

W tym artykule napiszę o trzech umiejętnościach, które Ci w tym pomogą.

Odraczanie gratyfikacji

Brzmi groźnie, ale generalnie chodzi o to, że warto czekać na to co cenne.

Tymczasem, do 2025 roku co czwarty mieszkaniec Ziemi będzie otyły.  Już teraz problemy dietetyczne są główną przyczyną śmierci w społeczeństwach zachodnich. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy uzyskać przyjemności właściwą drogą.

Łatwiej wybrać natychmiastową gratyfikację – oglądanie telewizji, jedzenie fast foodów i tak dalej.

Jeśli kultywujesz samodestrukcyjne nawyki, to znaczy, że jesteś uzależniony od natychmiastowej przyjemności. Osiągasz ją przez aktywację  procesów uwalniających dopaminę. Czujesz przyjemność przez krótki czas, ale szybko zdajesz sobie sprawę, że w dłuższym okresie nic Ci to nie daje, a wręcz oddala od Twoich celów. Dopamina działa w krótkim okresie i może prowadzić do uzależnienia.

Opóźnianie gratyfikacji nie jest łatwe, ale działa cuda, jeśli jesteś w stanie rozwinąć tę umiejętność. Na przykład zamiast jeść słodycze, trzymasz się zdrowej diety. Nawet jeśli na początku będzie Ci ciężko, na dłuższą metę nie będziesz tego żałować. W pewnym momencie Twój mózg uruchomi system serotoninowy odpowiadający za długotrwałe uczucie satysfakcji, spełnienia i szczęścia.  Dzięki niemu szybko zaczniesz być dumny ze swojego ciała.

Zarówno dopamina, jak i serotonina odpowiadają za satysfakcję, natomiast ich zasięg znacząco się różni.

Dla ciekawych wklejam obok schemat ich działania i właściwości, jakie im odpowiadają.

 

Opóźnienie gratyfikacji leży u podstaw sukcesu i osobistego rozwoju. Jakikolwiek cel chcesz osiągnąć, musisz zapomnieć o natychmiastowej przyjemności i kontrolować swoje zachowanie.

Rozwijanie samokontroli

To tutaj przydaje się drugi punkt mojej listy – samokontrola.

Musisz mieć samokontrolę, jeśli chcesz odroczyć gratyfikację. Musisz być zdyscyplinowany, jeśli chcesz coś w swoim życiu osiągnąć i doświadczać niezwykłych rzecz . Nic nie zbudujesz na lenistwie i słabości.

Chęć pójścia na łatwiznę, rezygnacji lub odwlekania tego, co konieczne jest ogromna, a walka z nimi jest psychicznie i fizycznie bolesna. Nie jest to łatwe, ale na pewno tego warte.

Samokontrola to nie talent. Nie rodzisz się z nią. I to jest dobra wiadomość, bo możesz ją stopniowo wyćwiczyć, jak mięsień.  Więc jeśli chcesz być lepszy w czymkolwiek i osiągać kolejne swoje cele, trenuj ją. Pamiętaj przy tym, że bicepsy nie urosną, jeśli położysz się na kanapie.

Konsekwencja

To ostatni składnik, który dopełnia dwie pozostałe i scala je w jedno. Możesz dowolnie odraczać gratyfikację i stać się mistrzem samodyscypliny, ale jeśli będziesz przeskakiwać z jednego zadania w drugie bez spójności, nie osiągniesz swojego celu.

Jeśli już zacząłeś trzymać się zdrowej diety i nie jesz dla przyjemności (opóźniona gratyfikacja), trenujesz na siłowni trzy razy w tygodniu (samodyscyplina) i będziesz to robić przez 3 kolejne miesiące (konsekwencja), na pewno będziesz zaskoczony tym, jak po tym czasie będzie wyglądało Twoje ciało.

Rób to przez trzy kolejne miesiące, a zobaczysz, że zaraz nie będziesz sobie mógł wyobrazić swojego życia bez tego.

Zdrowe jedzenie i ćwiczenia przez tydzień do niczego Cię nie doprowadzą, dlatego ważne jest zaangażowanie i zobowiązanie się do nowego trybu życia w dłuższym okresie.

Szczęście i spełnienie nie są przypadkowe. W ten sposób osiąga się ogromne rzeczy.

Wszystko, co oddziela Cię od osiągnięcia celu, to opóźnienie gratyfikacji, kontrolowanie siebie i pozostawanie konsekwentnym.

Skoro szkończyłeś czytać ten artykuł, co zamierzasz zrobić z tymi informacjami?

Jeki jest Twój cel?

Jakie kroki musisz podjąć, żeby go osiągnąć?

Zacznij dzisiaj i pamiętaj o opóźnianiu gratyfikacji, samokontroli i konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *